H O K K A
Haber Yazılımında Kampanya İncele
4 Eylül 2016

Mega Siteleri için Kullanılması Gereken Alt Yapılar

Mega siteler geniş bir yelpazeye sahip ürün veya hizmet gibi içeriklere sahip olan organizasyonlardır. Bu tip siteler genelde geniş bir kullanıcı tabanı içerirler. Bunlar büyük eğitim kurumları, devlet kurumları veya Microsoft gibi kuruluşlar olabilmektedir. Bu tür siteler oldukça büyük sitelerdir; birçok mini web siteyi içerebilirler, geniş bir kitleye hitap ederler, fazla sayıda giriş noktası ihtiva ederler; kısacası oldukça derin yapıya sahip sitelere Mega Site dememiz mümkündür. Bu tip sitelerde belirli bir navigasyon/gezinti düzeni kurmak zor bir iş haline gelebilmektedir.

Bir internet sitesi ne kadar derin bir yapıya sahipse, geleneksel gezinti kısmı o kadar zor bir yapı haline gelecektir. Geleneksel navigasyon derin link yapısını desteklemez. Geleneksel gezinti yaklaşımı ile çoklu girişleri destekleyemezsiniz.

Örneğin büyük bir kurum içinde bir kişi ana sayfadan çok ilgili olduğu bölüme giriş yapmak isteyebilir. Mini web site aracılığı ile ana sayfaya götüren geleneksel navigasyon anlayışı kullanıcıların kafasını karıştırabilir. Kullanıcıların bu derin sitelerde ilgilendiği kendi geçerli içerikleridir. Buna karşı tam çözüm olmasa da geniş mini site içerikleri geleneksel gezinti sorunlarının önüne geçmede yardımcı olabilmektedir.

Bunu her sayfa başına uygun meta verileri etiketleyerek yapabiliriz. Daha sonra takipçiler arama kombinasyonları ve etiketlerle istedikleri gezintiyle ilgili sayfalara ulaşım sağlayabilirler. Bu şekilde birçok web sitesi desteklenebilir.

Bir başka yaklaşıma göre bir internet sitesi mini sitelere bölünebilir. Bu internet sitesi tek bir sayfa biçiminden farklı başlıklardaki sayfalar haline getirilmiş olur. Örneğin bir televizyon sitesi, spor, haberler, son dakika gibi bölümlere göre düzenlenir. Burada her alt başlığın kendisine ait bir gezinti düzeni bulunur. Bu bölümlerin görünümleri farklı olsa da temelde aynı yazı tipini ve navigasyon tutarlılığını sağlayabilirsiniz.