H O K K A
Haber Yazılımında Kampanya İncele

Arama Motoru Optimizasyonu

Deneyimi Tasarlıyor, Araştırma ve Optimize Ediyoruz

20. yüzyılda dünyaya damgasını vuran çok önemli gelişmeler yaşanmış durumda. Önce bilgisayarların keşfi, sonra arkasından gelen internet insanlara adeta başka bir dünyanın kapılarını açmış durumda. Bugün artık insanlar dünyanın neresinde olursa haftalarca belki evlerinden çıkmadan her şeyi internet üzerinden halledebiliyorlar. Sinema izlemek için illa ki sinemaya gitmeye gerek yok. Ya da alışveriş yapmak için mağaza mağaza gezmeye zira artık internet üzerinden ilgili siteye üye olunsun ya da olunmasın mevcut işlemleri yapabilmek mümkün. Bunun yanında bir de karşımıza çıkan ve bundan bir elli yıl önce hiç bilinmeyen arama motoru diye bir kavram var ki tüm internet kullanıcılarının yaşamlarını büyük ölçüde kolaylaştırıyor.

Adı üstünde arama motoru ama ne amaçla kullanılıyor sorusuna verilebilecek belli başlı bazı yanıtlar var. İnsanoğlunun bilgisinin de sınırı bir yere kadar ve insanların yapmak istedikleri işlemler ile internet üzerinde ya da gerçek yaşamda neyin nerede olduğunu bilmeleri mümkün değil.

Örneğin herhangi bir işyerinin telefonu, yaşanılan kentte hangi sinema salonlarında hangi filmler var, tatile gidileceği zaman kalınacak olan otele dair kalanların görüşü, alınmak istenen bir ürüne dair fiyat araştırma ve daha pek çok bilgi için insanlar arama motorlarını kullanıyor. Kimi zaman ajanda yerine geçtiği gibi eskiden telefonla halledilen birçok şey arama motorları üzerinden rahatlıkla halledilebiliyor. Üstelik kimi arama motorlarının öyle çok farklı alt uygulaması var ki bunlar ile yaşam daha da kolaylaşıyor.

En Sık Kullanılan Arama Motorları Hangileridir?

İnsanların aklına arama motorları deyince bugün ilk akla gelen elbette Google oluyor ve dünya çapında da en çok kullanılan arama motorunun bu olduğu biliniyor. Ama gerek ülkemizde gerek dünyanın değişik yerlerinde bölgesel bazlı arama motorları olduğu gibi Google kadar olmasa da kullanılan başka arama motorlarının olduğunu da biliyoruz. İşte mail adresi ile öne çıkan Yahoo da onlardan bir tanesi ve dünya çapında sıklıkla tercih edilenlerden. Bir diğer çok kullanılan uygulama elbette ülkemizde de çok popüler olan Yandex olup en büyük farkı Rusya kökenli olması. Bunlar kadar olmasa da Bing de sıklıkla tercih ediliyor. Adını en az duyduğumuz ama birçok insanın vazgeçilmezi olan Baidu ise Çin’den dünyaya yayılan ve Asya kıtasında en çok kullanılan arama motorudur.

İşin Püf Noktaları Nelerdir?

Yukarıda yer alan arama motorları dışında pek çok sizin de kullandığınız arama motoru mevcut ve burada işin en önemli püf noktası hangi arama motorunda olursa olsun arama yaptırır iken en doğru sonucu bulmak için hedef kelimeyi doğru belirlemeniz. Eğer bir sözcük öbeği olacak ise aralarına artı işareti koyup tırnak içinde aratmanız hızla en doğru sonuca ulaşmanızı sağlayacaktır