H O K K A
Haber Yazılımında Kampanya İncele

Sosyal Medya Danışmanlığı

Deneyimi Tasarlıyor, Araştırma ve Optimize Ediyoruz

Günümüzde bugün gelinen nokta itibarıyla insanlar sosyal medya olmadan nasıl yaşadığını anımsamıyor bile. Oysa bugün artık dünyaya gelen çocuklar nerede ise doğduklarından birkaç ay sonra tablet ve cep telefonu gibi cihazlar ile tanışıyor ve insanlar aynı ortamda olsa bile sosyal medyayı kullanarak yaşamlarını idame ettiriyorlar.

Sosyal medyanın atası olarak kabul edilebilecek ilk uygulamaların başında şüphe yok ki Youtube geliyor. Video, film, dizi vb. görüntülü yayınları izlemek ya da yayınlamak için dünya genelinde kullanılan bir uygulama. Bugün bir ileri adım olarak Youtube kanalları açılması olayın gelinen ticari ve bilinirlik boyutu.

Bir diğer sosyal medyanın olmazsa olmaz aracı ise Facebook. Özellikle 30 yaş ve üzerinin yıllardır hem cep telefonlarından, hem tabletten, hem de her türden bilgisayardan kullandığı bu uygulamada ses, görüntü gibi birçok şeyi paylaşmak mümkün. Bunun yanında sohbet yapma, ürün tanıtım pazarlama, reklam gibi çok farklı uygulamaları da olsa hem iş, hem özel amaçlı olan bir uygulama.

Twitter için söylenebilecek çok şey insanların yaşanan durumlara karşı kendilerini 140 kelime ifade ettikleri bir platform ki bu platform özellikle haber, kişisel fikir beyan etme ve tanıtım amaçlı olarak kimi zaman resim, fotoğraf, videolar ile de tamamlanarak kullanılabiliyor.

Tüm bunların arasına en yeni giren uygulama İnstagram olmasına rağmen günümüzde fotoğraf paylaşımının ötesinde ürün tanıtımı, pazarlama ve satışı noktasında en yeni en sağlam kanallardan birisi.Whatsapp her ne kadar bireysel ya da gruplar bazında yazılı görüntülü iletişim aracı gibi algılansa da doğru bir kullanım ile akıllı stratejiler ile tanıtım ve reklam yapabilmek mümkün.

Sosyal Medyada Reklam ve Pazarlama Stratejileri

Diğer tüm kanallarda da hedef kitle doğru bir biçimde belirlenmeli ve ona uygun olarak reklamlar hazırlanıp ilgili sosyal medyada tanıtımlara gidilmeli. Belli periyotlar ile takipçileri yormadan farklı dikkat çekici sunumlar yapılmalı. Hashtag kullanımı asla göz ardı edilmemeli. Zira doğru bir hashtag ile takipçi sayısı mutlaka artacak bu da firmaların kendilerini güçlendirmesini ve daha çok satış yapabilmelerini sağlayacaktır.

Neden Sosyal Medya Reklam ve Pazarlamada Kullanılmalı?

Üstte yapılan tanımlamalardan da görüleceği gibi sosyal medyanın doğru bir biçimde kullanılması her şeyin internet üzerinden halledildiği bir dünyada mutlaka etkin bir biçimde değerlendirilmesi gereken reklam ve pazarlama aracıdır. Üstelik diğer araçlara göre daha az maliyetli olan bir yöntemdir.