H O K K A
11 Mayıs 2015

Linkedin ile 7 Pazarlama Hatası

Linkedin iş dünyasını facebook’u adlı diğer bir ad ile nitelendirilebilir. Linkedin iş dünyası için büyük bir öneme sahip olup burada bir profil oluşturdukta sonra kariyerinizi anlatabiliyorsunuz. Bu sayede iş arkadaşlarınız sizi işlere yönlendirebiliyor ve bunun yanında da pazarlama alanında da önemli gelişmelere imza atılabiliyor. Fakat bu süreçte de bazı hatalar olabiliyor. İşte o hatalar…

Verimsiz Kullanım

Yapılan hatalardan birisi bir profil oluşturduktan sonra başka hiçbir şeyi önemsememektir. Bir profil oluşturduktan sonra onu en iyi şekilde takip etmek gerekmektedir. yeni gelişmeler hakkında değerlendirmeler yapıp güncel kalmak çok önemlidir. Bu sayede bu ağlardan daha fazla fayda sağlanabilir.

Eksik Profiller

Linkedin’de geniş çaplı profil bilgiler girilebiliyor. Alınan sertifikalar, nerede çalıştığınız, yetenekleriniz, ilgi alanlarınız vs. gibi  bilgiler ayrıntılı bir şekilde profilde belirtilebiliyor. Fakat bu alanlardan hepsini doldurmak zorunlu değil. Yapılan hatalardan birisi de bazı alanların çok büyük bir önem düzeyine sahip olması ve doldurulmaması sorunudur.

Gruplardan Bağımsız Olmak

Linkedin’de belirli bir alanla ilgili gruplar vardır. Bu gruplar o alanda yaşanan yeni geliştirmeleri ve yeni bilgileri barındırmaktadır. Yakından ilgilendiğiniz böyle bir grupta büyük oranda fayda sağlamaktadır. Eğer o grunu takip etmediğiniz durumlarda ise bu gelişmelerden haberiniz olmayacaktır ve eksik bir durum ortaya çıkacaktır. Böyle bir durumun ortaya çıkmaması için ise gruplar ile yakın bir ilişki içinde olmak gerekiyor.

Grupla Beraber Hareket Etmemek

Gruba girdikten sonra tabii ki düşünceler olacaktır. Fakat bu düşünceler sürekli olarak kendinizle alakalı değil diğer konulara da odaklı olmalıdır. Bu sayede grup kuralları ile daha iyi bir yapıda olup daha uyumlu bir süreçte olacaksınız buda alınan verimi artıracaktır.

Grup Normları

Grup içerisinde ki statünüz önemlidir. Bu statüyü en iyi şekilde korumak önemli olmaktadır. Yani bunun için grup gündemini takip etmek gerekmektedir. Grup içinde ki kurallara uyarak grup içinde yararlı olmanız gerekmektedir. Grup içinde pasif bir üye iseniz bunu daha da canlandırmanız daha olumlu olacaktır.

İş Geliştirme Aracı Olarak Kullanımlar Yapmamak

Linkedin sizin işiniz için büyük oranda fayda sağlayacaktır. Onun için amaca uygun hamleler yapılması gerekmektedir. Profilinizi en iyi şekilde oluşturup gerekli güncelliği ve dinamizmi yakalarsanız alacağınız verim işiniz için gayet iyi olacaktır. Fakat bu süreçte farklı amaçlar içinde iseniz işiniz için alacağınız verimi azaltırsınız.

Firmayı Bütünleştirememek

Firmanız ile linkedin hesabınızın bütünleşmesi gerekmektedir. Bu süreci en iyi şekilde yürüterek atacağınız adımları da bu yönde yaptığınızda sonuç gayet iyi olacaktır. Hesabınız sizi temsil edeceğinden hesabınızın statüsü çok büyük bir önem düzeyine sahip olacaktır. Bunun için sektörde pasif kalmadan gelişmeleri takip etmelisiniz.