H O K K A
Haber Yazılımında Kampanya İncele
30 Haziran 2017

Web Tasarımında Sürükle ve Hareket Etkileşimleri

      İnternet sektörünün gelişmesi ile birlikte artık web tasarım alanında da birçok yenilikleri beraberinde gelmektedir. Özellikle de akıllı cep telefonlarının gelişimi ile web tasarım çalışmaları tamamen telefon uyumuna göre gerçekleştiriliyor. Responsive olarak adlandırılan mobil uyumlu web tasarımlar arama motorlarında dahi büyük bir önem kazanmıştır. Bu önem Seo açısından da oldukça katkılıdır ve artık arama motorların zorunlu olarak her cihazda açılabilen web tasarım istemektedir. Son zamanlarda da dokunmatik Laptop kullanımı alanında da yaygınlaştığı için Web Tasarımında Sürükle ve Hareket Etkileşimleri büyük bir önem kazanmıştır. Sürükleme işlemleri genelde mobile oyun yazılımları içerisinde bulunmaktaydı, artık internet sitelerinde de bu önem gündeme gelmeye başlamıştır. Mobil cihazlarda büyütmek, tutmak, sürüklemek için kullanılan bu özellik kullanıcıların daha kolay bir şekilde bu etkileşimden yararlanması adına tasarlanmıştır.
                 Web siteniz de diyelim ki bir reklam alanınız var bu yöntem ile kullanıcılar reklam alanlarını sürükleyerek kapatabilme özelliğini aktif ettirmeniz onların daha iyi bir şekilde sitenizi kullanmanıza vesile olacaktır. Böylelikle de sitede kalma süreleri artacak ve Seo açısından da sizin sitenize de büyük bir katkıyı elde edecektir. Hızlı bir şekilde kaydırma ya da sürükleme işlemleri masa üstü bilgisayarlar da yer almamakta ve bunu Mouse ile yapmakta zaten zor olmaktadır. Fakat oyun piyasası içerisinde bu işlemde yer alabiliyor. Mesela okey oynarken taşları Mouse ile alarak hızlı bir şekilde sürükleyip sağ tarafa bırakabiliyorsunuz. Bu işlemler Web Tasarımında Sürükle ve Hareket Etkileşimleri olarak bilinmektedir. Oyun sistemleri içerisinde yaygın olan bu işlemler artık dokunmatik cihazların yaygınlaşması ile cep telefonlarında sıkça karşımıza çıkacak bir kolaylık olmuştur.
                  Mobil uyumlu web siteler içerisin de mutlaka değerlendireceğiniz bir kod parçasıdır ve her geçen gün sitelerde yaygın olması ile birlikte de daha fazla kullanımı oluşturmaktadır. Resim galerisinde de kullanımı basit bir hale gelmiş ve bu kullanım sayesinde de daha iyi bir şekilde galeride ki resimleri izleyebilecek kapatmak istediklerinde de sürükleme işlemi ile kapatabilecekler. Telefonda dokunmatik cihazlar da kolaylık sağlayacak olan bu işlem ile bir resmi tutarak dilediği alana sürükleyebilecek kod parçasıdır.